top of page

CIĄGI LICZBOWE

Liczby można ustawić w pewnej nieprzypadkowej kolejności. Przykładowo, trzeci wyraz ciągu to suma dwóch bezpośrednio go poprzedzających (ciąg Fibonacciego - do tej pory możemy o nom poczytać w analizach technicznych czy to kursów akcji, surowcó, czy np. par walutowych).

Wykonaj w arkuszu kalkulacyjnym proste zadanie: w komórce "A1" wppisz liczbę zero, pod spodem w "A2" liczbę 1. Następnie w komórce "A3" wpisz formułę obliczeniową:  =A1 + A2 (możesz wpisać tylko równa się i kliknąć komórkę "A1", a komputer sam wpisze adres). Teraz wystarczy przekopiować w dół i mamy n początkowych wyrazów ciągu Fibonacciego.

W szkole średniej poznajemy ciąg arytmetyczny, gdzie mamy stałe przyrosty (dodatnie bądź ujemne) oraz ciąg geometryczny, gdzie mamy stałe przyrosty względne. Szczególnie ten drugi ciąg ma zastosowanie w analizie dynamiki, np. ukazuje jak rosną oszczędności na lokacie terminowej o stałym oprocentowaniu (procent składany).

Wracając do naszego prostego ćwiczenia tym razem wpiszemy w komórce "A1" pierwszy wyraz ciągu arytmetycznego, a w komórce "A2" - drugi wyraz (większy lub mniejszy o pewną stałą wielkość r). Zaznaczamy, kopiujemy w dół i mamy n początkowych wyrazów ciągu arytmetycznego.

Aby za pomocą arkusza kalkulacyjnego wygenerować n początkowych wyrazów ciągu geometrycznego w komórce "A1" należy wpisać pierwszy wyraz tego ciągu. W komórce A"2" obliczymy wartość drugiego wyrazu  opierając się na tzw. zależności rekurencyjnej. Jeśli chcemy, by drugi wyraz był dwa razy mniejszy od pierwszego wpiszemy: =A1*0,5   (gdzie 0,5 jest stałym ilorazem danego wyrazu ciągu geom. do wyrazu bezpośrednio go poprzedzającego). Wystarczy zatem skopiować w dół zapisaną formułę i otrzymamy zadany ciąg liczbowy.

Jak widać, ciągów liczbowych - ale i matematyki w ogóle - można się uczyć z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego. Być może to sprawi, że Uczeń zamiast się zrazić zainteresuje się tematem i przeczyta zamieszczone poniżej fragmenty wykładów .

Fragment wykładu Ciągi liczbowe

Prezentacja Ciągi liczbowe

[hasło: 112358]

Fragment wykładu Ciąg geometryczny

Nauczam tak, jakbym chciał, aby mnie nauczano

©2024 wykonanie EDNET Paweł Tatarzycki. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page